Tavukların sağlığı ve gelişimi aydınlatmadan büyük ölçüde etkilenir. Aydınlatma, yumurta üretimini, gelişimi ve stres ve anormal davranışlardan kaçınmayı etkilediği için tavuk bakımında önemli bir faktördür. Yaş, cins ve işleve göre değişen kümes hayvanları için uygun aydınlatma esastır. Kümesleri aydınlatmanın en iyi yollarından bazıları şunlardır.
Düşünme zamanı:
Civcivler kendi vücut sıcaklıklarını kontrol edebilecekleri zamana kadar ısıtılmış bir kuluçka makinesinde kuluçkaya yatırılır. Işıklar her gün, gün boyunca aynı seviyede açık olmalıdır. Civcivler bunun sonucunda daha rahat uyuyabilir ve daha az stres yaşayabilirler çünkü bu onlar için doğal güneş ışığına daha çok benzeyecektir.
Geliştirme aşaması:
Civcivler gelişme aşamasına ulaştıklarında her gün 18 saat ışık ve 6 saat karanlık verilmesi önerilir. Tüm bunlar, yem alımını ve uyarılmayı artırmak da dahil olmak üzere iyi gelişimi ve büyümeyi desteklemek için birlikte çalışır. Bu dönemde yeterli ışık varsa yamyamlık ve tüyleri gagalama olasılığı daha az olacaktır.
Yumurtlama:
Kuşlar yumurtlayabilecekleri yaşa geldiklerinde, yumurta üretimleri için sabit bir fotoperiyot sürdürmek hayati önem taşır. Fotoperiyot, bir kuşun günlük olarak deneyimlediği gün ışığı miktarını ölçer. Yumurtlayan kümes hayvanlarının her gün 14-16 saatlik bir ışık fotoperiyoduna ihtiyacı vardır. Tavuklarda bu, yumurta üretimini optimize eden ve yumurtlamayı uyaran hormonal değişikliklere neden olur.
Çiftleşme mevsimi:
Üreme sürecinin kesin amaçlarına bağlı olarak, üreme süresi boyunca aydınlatma ayarları değişebilir. Yılın belirli zamanlarında çiftleşmeyi ve yumurtadan çıkmayı teşvik etmek için bazı yetiştiriciler fotoperiyodu değiştirmeyi tercih edebilir. Tavuk üremesi için en uygun aydınlatma koşullarını bulmak, bir veterinerin veya kümes hayvanı uzmanının tavsiyesini gerektirir.
Doğru renk tonu ve yoğunluk dahil olmak üzere uygun aydınlatma, önerilen aydınlatma ayarları kadar önemlidir. 10-20 lüks ışık yoğunlukları, tercihen beyaz veya mavi, kümes hayvanları için idealdir. Işığın hayvan davranışları üzerinde doğrudan etkisi olduğundan, ışıkların iyi çalışır durumda tutulması kritik öneme sahiptir. Işık armatürlerinin temiz tutulması, titremeye veya düzensiz aydınlatmaya yol açabilecek kir birikmesini önlemek için önemlidir; bunların her ikisi de kümes hayvanları için stresli olabilir.
Özetle, tavuklar yeterli aydınlatma olmadan gelişemez, büyüyemez veya üretim yapamaz. Çiftçiler, her yaşam evresi ve üreme hedefi için uygun aydınlatma koşullarını sağlayarak hayvanları için sağlıklı bir yaşam ortamı yaratabilirler. Tavuklarda optimum üretkenlik ve daha az stres ve beklenmedik davranışlar, sabit bir aydınlatma programı sürdürülerek elde edilebilir.
https://www.benweilighting.com/agriculture-lighting/poultry-lighting/led-poultry-light.html
| Güç | 9W 18W 23W 25W |
| Boyut | 60CM 120CM 150CM |
| Renk Sıcaklığı (CCT) | 2600-2800K, 3900-4200K |
| Aydınlatma Verimliliği (LM/W) | 120LM/W 140LM/W 160LM/W |
| Renksel Geriverim İndeksi (Ra) | >90 |
| PF | >0.90 |
| Işın açısı | 180 derece |
| Su geçirmez | IP65 IP67 |
| Malzeme | Alüminyum Gövde + PC Kapak |
| Giriş Voltajı(V) | Triac kısılabilir 220V AC veya 110V AC, 0-10V Kısılabilir AC85-265V |
| Ömür (saat) | 50000 |
| Garanti | 5 yıl |
| Led çip | Epistar 2835 |
| Özellik | titreşimsiz |

